Onur'un defteri. | Prodigies müzik eğitim sistemlerine alternatif olabilir mi? Yeni bir müzik eğitimcisi olarak Prodigies ile ilgili görüşlerim.
356
post-template-default,single,single-post,postid-356,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Prodigies müzik eğitim sistemlerine alternatif olabilir mi? Yeni bir müzik eğitimcisi olarak Prodigies ile ilgili görüşlerim.

Günümüzde uygulanmakta olan müzik eğitimine dair yaklaşımların bir çoğu 20.yy’da ortaya çıktı. Bu yaklaşımların en popülerleri, Orff, Dalcroze, Kodaly, Suzuki olarak biliniyor. Bu yazıda bahsedeceğim “Prodigies” ise Orff, Kodaly yaklaşımlarından da beslenen, 21.yy teknolojisine uyumlu olarak Amerikalı müzik eğitimcisi Mr. Rob YOUNG tarafından geliştirildi.

Prodigies, 4-13 yaş arası çocuklar için masa zilleri(deskbell) ve interaktif videolar ile eğitim imkanı sunan güncel bir müzik eğitim programıdır. Renkli masa zilleri ve videolar eşliğinde çocuklara notayı, solfeji ve dikteyi kavratmanın yanı sıra müziği tanımalarına ve sevmelerine fırsat sunuyor.

Prodigies eğitim sistemi içinde dersler seviyelere göre farklı bölümler ve etkinliklerle işleniyor. Çalgı olarak masa zillerinin(desk bell) kullanıldığı dersler, işaret dili(hand sign) ile nota yükseklikleri öğretimi, beden perküsyonu, şarkı söyleme söyleme etkinlikleri, ritimin yer aldığı bir bütün olarak veriliyor.

Prodigies sistemi notalı borular(boomhackers), ksilifon, ritim çalgıları ve diğer birçok çalgının eşliğine olanak sağlıyor. Prodigies sisteminde eğitim videolarının yanı sıra ders kitapları da yer alıyor. Kitaplarda müziğin sayılarla ilişkisi, beste yapma, görsel hafıza, dikkat çekme etkinlikleri işleniyor. Bu sayede çocuklar, bir taraftan müziği çalarken bir taraftan da müzik üretimi yapabiliyorlar. Kitapların ve videoların İngilizce olması da dil öğrenimine yardımcı oluyor.

Dünyada birçok ülkede kullanılmaya başlanan Prodigies, 2017 yılından itibaren Türkiye’de de bazı okullarda uygulanmaya başladı. Prodigies’in kısa zamanda tüm dünyaya yayılması bekleniyor. Prodigies dünyadaki müzik eğitim sistemlerine güçlü bir alternatif olabilir mi? Bu soruyu sormak için biraz erken olabilir. Ancak müfredatlı, planlı ve eğlenceli etkinlikler sağlaması, çocukların müzikte etkin rol oynatması açısından bu alana önemli bir katkı sağladığını söylemek mümkün.

Prodigies ile ilgili bilgilerin yanında az da olsa deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Müzik eğitimciliğindeki ilk yılımdayım. Yeni mezunum ve formasyon eğitimini tamamlamaya çalışıyorum. Kendimi müzik eğitimciliği alanında geliştirmek için araştırmalar yaparken Prodigies ile karşılaştım. Yakın tarihte eğitmen eğitimi düzenleneceğini duydum ve eğitime kayıt oldum. 3 gün süren eğitimde uygulamaya yönelik yöntemleri anlamaya çalıştım. Şu an çalıştığım MEB okulunda 5., 6., 7. sınıf öğrencilerine Prodigies’in sunduğu imkanlar çerçevesinde solfej ve dikte çalışması yapıyorum. Öğrencilerden aldığım dönütler oldukça olumlu. Kısa süre içerisinde belki de yıllardır tekrar ettikleri birçok şeyi öğrendiler. Dolayısıyla Prodigies sistemi, öğrencilerin ilgisini çekme konusunda çok yararlı oldu.

Yeni bir müzik eğitimcisi olarak Prodigies’ın sunduğu imkanların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Müzik eğitiminde bu sistemin tek başına yetip yetmeyeceği ayrı bir tartışma konusu olabilir. Ancak planlı ve düzenli sistemiyle öğretmenin işini kolaylaştırıyor. Kalabalık sınıflarda icra ve solfej uygulamasını gerçekleştirmeye fırsat sunuyor. Prodigies’in renkli dünyasının sunduğu alternatifleri yeni bir müzik eğitimcisi olarak herkese tavsiye ediyorum.

öne çıkan fotoğrafın kaynağı: http://www.prodigiesturkey.com/foto-galeri/foto-galeri-2.html

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.