Onur'un defteri. | Kızıl meydanda “Lascia ch’io pianga”
391
post-template-default,single,single-post,postid-391,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Kızıl meydanda “Lascia ch’io pianga”

Geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya’da uluslararası Spasskaya askeri müzik festivali düzenlendi. Türkiyeyi temsilen TSK Armoni Mızıkası bu festivale ilk defa katılım sağladı. Türk ve Rus müziklerinden eserler festival boyunca mızıka tarafından icra edildi. Kızıl meydan’daki Türk temsilcilerin sahnesinde Handel’in “Lascia ch’io pianga’sı” da vardı. İzleyicilerin ayakta alkışladığı yorum TSK Armoni Mızıkasından üsteğmen Samed Kahreman tarafından gerçekleştirildi. Bu nitelikli performans yazımın konusunu oluşturuyor. 

Öncelikle bilmeyenler için mızıkanın tarihinden kısaca bahsetmek isterim. TSK Armoni Mızıkası 1826 yılında II. Mahmut tarafından kapatılan mehterhanenin yerine kurulan Muzıkay-ı Humayun’un günümüzdeki temsili olarak çalışmalarına devam etmektedir.  TSK Armoni Mızıkasındaki asker müzisyenler bunun gibi etkinliklere katılıyor. Bu etkinlikler; devlet törenleri, müzik festivalleri ve diğer özel etkinlikler olarak sıralanabilir. Klasik Batı müziği formlarındaki marş, arya, lied vb. müzik formlarındaki eserler mızıkanın repertuarını oluşturuyor. Bunların dışında halk müziği şarkıları çok sesli yapıda düzenlenerek yorumlanıyor. Bu kısımda mızıkanın bünyesinde kurulan “Türkay” orkestrası öne çıkıyor. Popüler müzik repertuarıyla halk konserleri verme amacıyla 2006 yılında kurulan Türkay orkestrasından başka bir yazımda detaylı bahsedeceğim.  

Yazımın konusuna gelecek olursak en başta bahsettiğim gibi Handel’in  Lascia ch’io pianga’sı Rusya’daki Spasskaya Kulesi askeri müzik festivalinde üsteğmen Samed Kahreman tarafından seslendirildi. Belirtilen bilgilere göre mızıka bu festivale ilk defa katıldı ve yaklaşık 7500 kişinin festivali izledi. Farklı alanlarda da konserler verildi. Ancak bu gösterilerin en görkemlesi videodan da anlaşılacağı üzere Kızıl meydanda sergilendi. TSK Armoni mızıkası önce marşlar ve danslar eşliğinde festivale giriş yaptı. Ancak en etkileyici bölümün üsteğmenin Lascia ch’io pianga’yı seslendirdiği kısım olduğunu düşünüyorum. İcracı performansa öyle başlıyor ki tüm izleyiciler performansı pür dikkat izliyor ve ayakta alkışlıyor.

Benim sesin kullanımıyla ilgili teknik bilgilerim yok. Amacım tam anlamıyla bir performans analizi de değil. Videoyu izlediğimde aklıma ilk Farinelli filmi geldi. İzleyenlerin hatırlayacağı gibi filmde operanın son kısmında muazzam bir  Lascia ch’io pianga yorumu vardı. Üsteğmen tarafından sahnelenen performans da oldukça etkileyici ve nitelikli bir yorum. İniş ve çıkışlar çok isabetli. Sesler de bir o kadar güçlü duyuluyor. Üsteğmenin bu performansını mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. 

Video: https://youtu.be/0emrEBnSVwY

Albay Murat İçli’nin festivalle ilgili röportajı: https://tr.sputniknews.com/amp/columnists/201908261040009412-tsk-armoni-mizikasi-moskovadaki-spasskaya-kulesi-festivaline-ilk-kez-katildi/

Kaynaklar: Ntv, Sputnik, Youtube 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.